Alergija saulės spinduliams: ką reikėtų žinoti

Alergija saulei – tai nenormaliai aktyvi imuninės sistemos reakcija į saulės spindulius, galinti pasireikšti odos bėrimu, niežėjimu, paraudimu, dilgčiojimu.

Alergija saulės spinduliams: ką reikėtų žinoti

Savo simptomais ji panaši į kitų alergenų (maisto, gyvūnų, žiedadulkių ir kt.) sukeltas alergines reakcijas. Tačiau odos bėrimo saulės poveikyje priežastis gali būti ne tik alergija. Dar galimos fototoksinės, fotoalerginės reakcijos ar polimorfinis šviesos sukeltas odos bėrimas, dar vadinamas dermatoze. Visos reakcijos turi gana panašius simptomus, tačiau skirtingas priežastis. Plačiau apie tai pasakoja alergologijos klinikos „Drauge“ gydytoja alergologė-klinikinė imunologė dr.  Algirda Krisiukėnienė.

Pasak specialistės, fototoksinės reakcijos atsiranda veikiant tiesioginiams saulės spinduliams ir prisilietus prie tokių augalų, kaip Sosnovskio barščiai, rūtos, tulpės, hiacintai. Šių augalų syvuose esančios medžiagos veikia fotochemiškai ir sukelia į nudegimą saulėje panašias odos reakcijas – paraudimą, bėrimą, niežėjimą. Fotoalerginė reakcija įprastai kyla dėl tiesioginių saulės spindulių ir tam tikrų geriamų vaistų ar tepalų sąveikos. Jautrumą saulės spinduliams gali padidinti kontraceptikai, kai kurie kraujo spaudimą reguliuojantys vaistai, antibiotikai, vaistai nuo skausmo, taip pat tam tikroms odos ligoms gydyti skirti medikamentai.

Esant fototoksinei ir fotocheminei reakcijoms, bėrimas, niežėjimas įprastai atsiranda toje kūno vietoje, kurioje odą veikia saulė. Tuo tarpu tikrosios saulės alergijos požymiai nebūtinai atsiranda toje vietoje, kur ją veikia saulė – išberti gali ir tas vietas, kurios buvo pridengtos drabužiais. Dažniausiai bėrimai atsiranda krūtinės viršutinėje dalyje (dekolte zonoje), viršutinėje rankų dalyje, plaštakų nugarinėje dalyje, kartais – ant šlaunų, veido ir įprastai išnyksta savaime per kelias dienas nuo saulės poveikio. Pastebėta, kad moterims ši alergijos forma pasireiškia dažniau negu vyrams. Didesnę jos riziką turi jauni (iki 30 metų) ir šviesiaodžiai žmonės. Mokslinių tyrimų duomenimis, net iki 20 proc. populiacijos kažkuriuo gyvenimo laikotarpiu patiria alergiją saulei.

Dažniausiai Lietuvoje patiriama padidėjusio jautrumo saulės spinduliams reakcija yra polimorfinė šviesos dermatozė. Ši reakcija pasireiškia saulės paveiktos odos smulkiu bėrimu, nedideliu paraudimu ar nestipriu niežuliu. Jai būdingas sezoniškumas – dažniausiai polimorfinė šviesos dermatozė pasireiškia pavasarį ir ankstyvą vasarą. Vėliau oda pripranta prie saulės spindulių ir bėrimai žmogaus nebevargina. Ši reakcija nėra alerginė, dažniausiai su ja susiduria šiaurės šalių gyventojai. Polimorfinės šviesos dermatozės galima išvengti paruošus odą šiltajam sezonui – pritaikius fototerapiją.

„Nors iš esmės kliniškai visos tiesioginių saulės spindulių sukeliamos reakcijos panašios, jų priežastys yra skirtingos. Kiekvienu atveju skiriasi ir odos apsauga bei priežiūra, todėl paskirti efektyvų gydymą ar profilaktikos priemones gali tik gydytojas alergologas, nustatęs tikslią diagnozę. Alergijos priežastis nustatoma išklausius paciento nusiskundimus, išsiaiškinus simptomus, juos provokuojančius veiksnius bei aplinkybes ir, esant poreikiui, atlikus reikiamus tyrimus“, – sako dr. A. Krisiukėnienė.

Sušvelninti saulės spindulių alergijos simptomams dažniausiai pasitelkiamas simptominis gydymas vietiškai naudojamais ar geriamaisiais medikamentais. Niežėjimui mažinti gali būti skiriami antihistaminiai vaistai.

Gydytoja alergologė pataria, jog norint išvengti nemalonios odos reakcijos į saulę, svarbiausia –vengti būti saulėje neapsaugojus odos specialiais kremais, nepridengus didžiosios dalies kūno odos drabužiais ir plačiabryle skrybėle. Pasireiškus fotoalerginei ar fototoksinei reakcijai, visų pirma, reikia nutraukti kontaktą su ją provokuojančia medžiaga ir pažeistą vietą saugoti nuo saulės spindulių.

Norite būti savo sveikatos šeimininkais ir net turėdami alerginę ligą žinoti, kaip su ja gyventi komfortiškai? Laukiame Jūsų alergologijos klinikoje „Drauge“! Patyrę gydytojai alergologai-klinikiniai imunologai, pasitelkę pažangias alergologinių ligų diagnostikos priemones, tiksliai nustatys Jus varginančių simptomų priežastis, atsakys į visus Jums rūpimus klausimus, supažindins ir išmokys naudotis ligos suvaldymo ir profilaktinėmis priemonėmis, prireikus, paskirs efektyvų gydymą.

Registruotis susitikimui

Registruokitės vizitui mūsų klinikoje arba nuotolinei
konsultacijai su specialistu Jums patogiu būdu.